Kaavakoulu
Kaavakoulu

-KURSSI


HUPS, ILMOITTAUTUMINEN ON PÄÄTTYNYT! 

Haluatko sähköpostiisi tietoa alkavista kursseista? 


TILAA KURSSI-ILMOITUKSET SÄHKÖPOSTIISI

MITÄ KURSSILTA SAAN?

1. PUVUN PERUSKAAVAT OMILLA MITOILLA Saat selkeät ohjeet videolla mittojen ottamiseen, laskelmien tekemiseen ja peruskaavan piirtämiseen. Ohjeet etenevät vaihe vaiheelta, joten piirtäminen on helppoa. Teet vain perässä.

2. SELKEÄN VIDEO-OHJEISTUKSEN Ohjeistus etenee vaihe vaiheelta ja voit pysäyttää videon milloin haluat sekä kelata taaksepäin. Samalla kun näet mitä tapahtuu kuulet myös selostuksen.

3. OHJAUSTA FACEBOOK -RYHMÄSSÄ JA SÄHKÖPOSTITSE. Voit kysyä lisäohjeita aina kun tuntuu siltä, että tarvitset apua.

4. PÄÄSET KURSSILLE KOTONA Voit piirtää kaavoja missä vain ja milloin sinulle itsellesi parhaiten sopii. Sinulla on 3 kk aikaa kaavojen piirtämiseen.

KENELLE KURSSI ON TARKOITETTU?

Kurssille voi osallistua kuka vain, jolla on vähän kokemusta vaatteiden ompelusta.  

Erityisen hyödyllinen kurssi on sinulle, jos  

> vartalosi mitat poikkeavat paljon kaavalehtien kokonumerotaulukoista. > ompelemasi vaatteet eivät aivan täydellisesti istu päälläsi. > joudut muokkaamaan paljon valmiskaavoja. > et ole aivan tyytyväinen vaatteisiin, jotka ompelet valmiista kaavasta. > haluat säästää aikaa ja lopettaa kaavojen metsästämisen. > haluat kehittyä ompelussa myös kaavoittamisen saralla. > haluat piirtää kaavoja kotona, omaan tahtiin. > haluat joustavan kurssin ja runsaasti aikaa. > tykkäät suunnitella vaatteita, mutta et osaa tehdä niihin kaavoja. 


KURSSIN SISÄLTÖ

OSA 1. Mikä on peruskaava? Tässä osiossa sinulle selviää mikä on peruskaava ja mikä on saksalaisen kaavanpiirtämisjärjestelmän idea.  

OSA 2. Vartalo kaavan perustana Tässä osiossa syvennyt erilaisiin vartalotyyppeihin ja niiden eroihin. Sinulle selviää kuinka vartalon erityispiirteet vaikuttavat kaavaan. Saat ohjeet vartaloanalyysin tekemiseen ja teet sen myös itse.  

OSA 3. Näillä välineillä onnistut Tässä osiossa saat ohjeet piirtämisessä käytettävistä välineistä ja voit tulostaa välineiden hankintaan tarvikelistan, joka ei onneksi ole kovin pitkä.  

OSA 4. Puvun peruskaavan piirtäminen Tässä osiossa saat vaihe vaiheelta ohjeet naisten puvun peruskaavan piirtämiseen. Saat ohjeet videolla mittojen ottamiseen, laskelmien tekemiseen ja kaavan piirtämiseen.  

OSA 5. Testaa kaava sovitusvaatteella Tässä osiossa teet kaavasta sovituskappaleen ja saat hyvät ohjeet kaavan sovittamiseen ja sovitusmuutosten tekemiseen.  

Kurssi etenee askel askeleelta kohti valmista peruskaavaa, sinun tarvitsee vain toimia ohjeiden mukaisesti!  

KOULUTTAJASI

Kaavakoulu

Hei, olen Silja Tyrväinen.

Olen vaatetusalan ammattilainen ja työhistoriani kerryttänyt opettajana. Pidän tärkeänä, että vaatteet ovat istuvia ja omalle vartalolle sopivia. Silloin päivästä tulee aina parempi. Hyvän mielen vaatteet sekä näyttävät että tuntuvat hyvältä!

Tiedän omasta kokemuksesta, että hyviä kaavoja ei ole aina helppo löytää. Siksi haluan auttaa sinua kaava-asioissa. Jotta sinä voisit ommella istuvia vaatteita. Tiedän myös, että kursseille ei ole aina mahdollisuutta lähteä. Ja siksi haluan tarjota sinulle mahdollisuuden piirtää kaavoja kotona.  

Olen halunnut tehdä tästä kurssista mahdollisimman selkeän ja ymmärrettävän. Video-ohjeistus selostuksineen auttaa sinua hahmottamaan ohjeita paremmin. Uskon, että sinun on helppo pysyä mukana ja voit keskittyä kaavojen piirtämiseen ohjeiden lukemisen sijasta. Sinun tarvitsee vain katsoa videot ja tehdä perässä.

Toivotan sinut lämpimästi tervetulleeksi mukaan kurssille !  

ONKO KURSSISTA OIKEASTI HYÖTYÄ?

Peruskaava vastaa omaa vartaloasi, kun se on piirretty omilla mitoilla. Jatkossa kaavan muokkaaminen on helppoa, kun pohjana on oman vartalon mitoituksella tehty kaava.

Muokkaat vain peruskaavasta sen mallisen vaatteen kaavan kuin haluat. Eli sinun ei tarvitse etsiä enää kaavoja, vaan teet ne itse muokkaamalla peruskaavaa. Säästät aikaa ja rahaa. 

Ja mitä hyötyä juuri tästä kurssista sitten on?

Verkko on siitä kätevä, että se tuo kurssin kotiin. Tällä kurssilla voit piirtää peruskaavat kotona eli sinun ei tarvitse lähteä muualle kurssille. Ja video-ohjeistus varmistaa sen, että ohjeiden ymmärtäminen on selkeää. Myös se, että voit kysyä ohjeita auttaa sinua pääsemään kurssilla eteenpäin. Et siis jää yksin materiaalin kanssa.

Onnistut ompelussa paremmin, kun teet itse kaavat omilla mitoilla!

Muistathan, että sinulla on 14 päivää aikaa perua kurssi, jos toteat että siitä ei ole sinulle hyötyä. Saat rahasti 100%: sti takaisin.  

Valmiina peruskaavoja piirtämään?